YİN YANG BESLENME NASIL OLUR?

29,456 Görüntülenme
YİN YANG BESLENME NASIL OLUR?

Çin tıbbında hasta olmadan önce korunmak oldukça önemli. Sağlıklı olmanın ilk şartı doğru ve iyi beslenmek. Doğum haritanızın bizlere sunduğu bazı verilere göre, nasıl beslenirseniz daha sağlıklı olursunuz konusu üzerinde uzun zamandır çalışıyorum. Eğitimler tamamlanınca bu konu hakkındaki bilgilerimi sizlerle daha detaylı olarak paylaşacağım. Onun öncesinde küçük bilgiler sunmak istedim.

Yin Yang beslenme modelinde en önemli kural denge. En keyifli tarafı ise yasak yok. Her şeyi yiyip içebilirsiniz. Sadece yediklerinizin zamanına dikkat ederek, bazı yiyecekleri de birbirleriyle karıştırmayarak doğru bir beslenme sağlayabilirsiniz. Mesela çok hareketli bir yaşamınız yoksa ve kilo vermek istiyorsanız akşam yediden sonra bir şey yemeyeceksiniz. Sadece sıvı besinler alabilirsiniz. Karbonhidratlı besinleri gündüz saatlerinde tüketeceksiniz. Proteinlerle karbonhidratları aynı öğünde tüketmeyeceksiniz. Yani köfte ve pilav güzel bir lezzet sunsa da, yin yang dengesine göre bir arada tüketilmemelidir. Bunun yerine köfte ve salata ikilisini tercih etmeye başladığınızda alışkanlıkları değiştirmeye başladınız demektir. 


Yin Yang Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Önerileri
Öncelikle yiyecekleri nasıl kombine edeceğimizi öğreniyoruz. (Hangi yiyeceği ne ile birlikte yemeliyiz?)
80’e 20 kuralını unutmuyoruz. (Bir sofrada % 20 çok pişmiş, % 80 az pişmiş ve çiğ besinler)
Temiz hava soluyoruz. (Nefes egzersizleri öğrenmeliyiz)
Her gün orta derecede güneş ışığı ile buluşuyoruz
Alkali (PH 8 ve üzeri) su içiyoruz
Sekiz saat uykumuzu ihmal etmiyoruz (ama sabah 4’te yatıp öğlen 12’de kalkmıyoruzJ)
Davranışlarımızı kontrol altında tutuyoruz. (Öfke kontolü, stres yönetimi)
Ruhu besliyor ve geliştiriyoruz (meditasyon, dua, ibadet, kitap okuma)
Haftada 3 gün yarım saatlik bilinçli hareketler yapıyoruz. (yürüyüş,qi qong, plates, vb)
Aile ve dostlara her gün zaman ayırıyoruz.
Bu basit kuralları hayatınızın bir parçası haline getirmeyi başarırsanız sağlığınız hayal bile edemeyeceğiniz şekilde değişiyor.
Deneyin göreceksiniz.


Sindirim ve boşaltım sistemleri iyi çalışmalı
Yiyecekler uygun şekilde kombine edildiğinde sindirim zorlanmaz ve etkili çalışır. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey yemek yerken sıvı tüketmemektir. Sıvıları (su, diğer içecekler) yemekten 1 saat önce veya bir saat sonra tüketmelisiniz. Aksi takdirde mide asidini azaltıp sindirimi zorlaştırırsınız. Ayrıca bağırsakların iyi çalışması için su tüketimi ve probiyotik denilen faydalı organizmaların varlığı da önemli. Sindirim ve boşaltım sistemleri iyi çalışırsa her şey yoluna girer.
Protein ve nişastalı yiyecekleri aynı öğünde tüketmemeye özen göstermelisiniz. Mesela et yemeği ile patates püresini veya makarnayı çok severiz ama uygun değil. Ya da et yemeğinin ardından tatlı yemek her ikisinin sindirim enzimleri farklı olduğu için sindirimi zorlaştırır. Proteinlerle birlikte çiğ sebze ve yeşillikler doğru bir seçim olacaktır. İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz.


Bir başka kural %80’e % 20 oranını koruyabilmek. Burada %80 olan yin besinler olmalı. (Çiğ haşlanmış sebze, taze veya kuru meyve, kuruyemiş, çekirdekler, yeşillikler, tahıllar, lifli besinler) % 20 kısmı ise yang yiyecekler (kızarmış, işlem görmüş, çok pişmiş her türlü yiyecek, etler, hayvansal gıdalar)
Uyku, sakin bir ruh hali ve bedenin kendi kendini tedavi etmesi için önemlidir. Bu nedenle saat 23- 23.30 gibi yatıp sabah 7-7.30 gibi kalkmak sağlıklıdır. Derin uykuda salgılanan melatonin adeta bir doktor gibi sabaha kadar tüm bedeni tedavi eder. Fakat büyük şehirlerde bunu uygulamak oldukça disiplin isteyen bir şeydir. Zaten saat 19.30- 20’ye doğru eve ulaşan kişiler saat 21 gibi masadan kalkmaktadır. Yatana kadar saat 1’i geçer ve sabah 6.30 gibi kalkmak bedeni yorar ve sağlık sorunlarına davetiye çıkarır.
Alkali suyun önemi büyük. Çünkü toksinleri kolayca atmanın başka yolu yok. Alkali su için ya suyunuzun içine biraz limon atacaksınız ya da eczaneden alkali PH damlaları alıp suyunuza damlatacaksınız. Karbonat kullanımı da olabilir ama suyun tadını değiştirdiği için içimi pek hoş olmuyor. Su içemiyorsanız içine tarçın çubukları, maydanoz, limon, portakal, elma, nane koyarak farklı aromalar elde edebilirsiniz. Su içme miktarınızı idrar renginize göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Bana 2-3 litre gibi söylemler çok uygun gelmiyor.


Haftada 2-3 gün yarım saatlik yorucu olmayan sporlar ile her gün 15-20 dakikalık meditasyonlar yapmak, bize sadece bedenden ibaret olmadığımızı aslında en önemli tarafımızın ruhumuz olduğunu hatırlatır. Günün getirdiği stresi azaltmanın, kendini ve yaradanı dinlemenin en iyi yolu budur. Ne dedik ilk kural denge. Sadece bedeni beslemek olmaz, ruhu da düşünmek lazım.
Gördüğünüz gibi sağlıklı ve dengeli bir yaşam için aslında yapılması gerekenler o kadar da zor değil. Biraz disiplin, biraz alışkanlıkların değiştirilmesi yeterli.

Sağlıkla kalın.

Dilek DEMİRCİ

"YİN YANG BESLENME NASIL OLUR?" başlıklı yazım için bana sormak istediklerinizi aşağıdaki form yardımı ile ulaştırabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

E-BÜLTEN

Bültenimizden düzenli olarak haberdar olmak için eposta adresinizi ekleyin.